יום חמישי, 13 באוקטובר 2011

גוזרת ומדביקה - הקולאז'ים שלי

חושים

יש כאלה שמציירים, משרבטים, משחילים חרוזים, אופים פימו, יוצאים לספינינג, מנקים, מזיעים ביוגה חמה, מפדלים לכל מקום, שותלים, מפסלים בחימר, בעיסת נייר...אני, אני גוזרת ומדביקה. זה התרפיה, הריפוי בעיסוק, ה-thing שלי.

קודם אוספת לאורך זמן ז'ורנלים, עיתונים, חוברות ואז חוטפת את הג'ננה, וגוזרת הכל: ראשים, עיניים, דוגמניות, אותיות, צורות, נופים, חפצים -  ממש עושה סובלימציה (פרויד היה אומר), אבל לפעמים גזירה היא רק גזירה. אח"כ זה כמו פאזל, רק שאתה קובע איזו תמונה יוצאת בסוף. קצת יותר מורכב. זה סיפור, תסריט בהמשכים, שנוצר מעשרות גזירים קטנים וגדולים שמודבקים זה לזה בהיגיון שנהיר רק לי. ויש עלילה, דמויות ומסר. כמו פורמט של סיפור לילדים – רק למבוגרים.

פוניה גאה להציג לכם את הקולאז'ים שלה. עבודת גזירה של שעות והדבקה מדוקדקת שמורכבת מפרטים קטנים שלכל אחד יש משמעות. את הקולאז' הראשון יצרתי בגיל 16 בהשראת הספר "ארוחה עירומה" של וילאם ס. בורוז והשתמשתי בה גם כרפרנט לשיעור ספרות. ערכתי שולחן ארוך עם צלחות, וכל משתתף קיבלת חתיכה מהקולאז':

"קורא עדין: כיעורו של חזיון זה חורג מכל ניסיון תיאור...מי יכול להיות בוזמנית גם פחדן מושתן וגם מרושע כקוף מנדריל סמוק תחת – ולעבור בין שני המצבים כלהטוטן מוכשר? מי מסוגל לחרבן על היריב שהכריע ארצה, שבעודו גווע אוכל את החרא וצורח באושר? ... "
וזה ממש על קצה המזלג. ממש מעורר השראה ;)

זה אחד הקולאז'ים המורכבים שעשיתי והוא נוגע בהמון נושאים:

תמונה של כל הקולאז' - קצת קשה לתפוס את כולו:


מנסה לתפוס את כל הקולאז'

החלק שמדבר על היסטוריה ותרבות ומגחיך אותה

העולם ב-saleמסתבר שבעברית יש גם שם לקולאז' – " הֶדְבֵּק" שם לא כיפי בעליל. מקור המונח הוא מהמילה הצרפתית Coller שפירושה להדביק. קולאז' יכול להיות הדבקת גזרי נייר, פיסות בד או פריטים אחרים. יש שאומרים שפיקסו המציא את הקולאז'. בשנת 1912 בתקופה בו צייר בסגנון הקוביסטי. 

על הנזילות של המין והיטשטשות הגבולות בין המגדרים. 


על פוליטיקה ישראלית. כל האלמנטים יחד.
ממש כור היתוך. 


קולאז' יחסית חדש על פייסבוק והחיים המודרניים:בשנת 1913 ציירים סוריאליסטים השתמשו לא מעט בקולאז'. הטכניקה נקראה "קובומאניה" זאת שיטה בה מכינים קולאז' על ידי חיתוך תמונה או או צילום לריבועים והדבקתם בצורה ראנדומלית או אוטומטית ולא בסדר הנכון.


מי באמת נמצא מאחורי תמונת הפרופיל?


כרך עירוני - פיתרון אחסון חכם


קולאז' למתקדמים זה אסמבלאז' - שזה הרבה יותר קריפי! זו טכניקה שבה יוצרים אובייקט תלת-ממדי מחיבור של חפצים שונים. מקורו בחברי תנועת הדאדא והסוריאליזם. המונח נופיע בשנות ה-50 כשהאמן הצרפתי ז'אן דובופה יצר  סדרה של קולאז'ים המכילים כנפי פרפרים!!!!. 
(למי שמתעניין הנה הקולאז': http://artalog.net/artwork/artwork.php?id=54&lang=en ). 

המהות של פייסבוק


יש שאומרים שכל הקטע של הקולאז' הוא יצירת פרשנות אמנותית עם אופי ביקורתי על המציאות. בעיקר בגלל שהוא "מאלץ" את הצופה להתמודד עם חלקים שהם אשלייתיים – בגלל ההדבקות השונות והמשונות ומציאותיים בו-זמנית – אחרי הכל אלו גזירי עיתונים אמיתיים. החיים שמאורגנים בפיצ'רים של פייסבוק


זהו, זה היה גזיר קטן של מה שעושה לי טוב לפעמים. 
מקווה שנהניתם :)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...