יום שלישי, 6 בדצמבר 2011

תסביך סינדרלה או למה אנחנו כל כך אוהבות נעליים?


פלטפורמה, נעלי עקב, נעלי בלט, פיפ-טואו, אוקספורד, סטילטו, צ'אנקי, ספול, מגף...אינסוף למגוון הנעליים. את כולם אנחנו רוצות (טוב נו, אני).

הפוסט הזה כולו נעליים. ליתר דיוק ברובו יהיה על נעלי עקב. לא שאני שורדת במגדל השן שלי על עקבים יותר משעה. אחרי זה נהיה שם קר למעלה. ולמטה, אוווו כואב.

בעבר, סיקרתי כאן את תערוכת הנעליים ההורסת של קובי לוי. מאז, נתקלתי בעוד כמה מעצבי נעליים, שחלקכם יחשוב שהם ביזאריים. אחרים (כמוני) יריירו ללא משוא פנים.
אחד האהובים והביזאריים הוא רונלדו פראגה, שלוקח את הנעליים למחוזות ממש פנטזיונריים. 

בתמונה: נעלי בימבה של המעצב הפורטוגזי רונלדו פרגה. עם האתר והבלוג הכי מתוקים שיש!


עיצוב של פראגה למליסה

אבל השאלה המרכזית היא – מה יש לנו לנשים שנעליים מושכות אותנו מהופנטות כמו החלילן מהמלין. למה אנחנו נחרוג מתקציבים, נסתכן בשקר לבן לבן הזוג ונוסיף על בעיית האחסון הקשה בארון, וכל זאת בעבור זוג נעליים נחשק שתפס את עינינו בחלון הראווה, על רגליים חינניות של מכרה או במודעת אינטרנט אינטראקטיבית?

עקב טרנטולה שרץ ברשת

זה לא סוד שנעלי עקב, או נעליים צרות ומחודדות הן לא המלצה ידידותית מאורטופד. יש שאומרים שנעלי העקב הן פרי סממן תרבותי עתיק יומין וכמיהתן של נשים מאז ומעולם לכף רגל נשית קטנה אגב, במאות הקודמות היו כמה שלקחו את זה ממש קשה. נשים מההיי סוסייטי נהגו לכרות את בהונותיהן הקטנות, כדי לזכות ביתרון נוסף בזמן שניסו לדחוק את כפות רגליהן לעקבים מיניאטורים (לא לנסות בבית).

אגב, יש גרסה מוקדמת של סיפור סינדרלה שמספרת  שאחיותיה החורגות והרעות של סינדרלה קטעו את אצבעות רגליהן ואת חלק מעקביהם על מנת שרגליהן יתאימו לנעלי הזכוכית של הנסיך!!!! בסוף, זה כמובן לא הצליח להם כי נתגלו עקבות דם מסביבם (ממש המסור!!). 

נעלי סבל שהופצו ברשת

כן, זה לא סוד. אנחנו רוצות כפות רגליים דקיקות וענוגות. אף אחת לא רוצה לשלוף רגל של ממוטה מהנעל. ואין ספק שנעלי עקב יכולות להוציא כל כף רגל ממש טוב. ואין מה לעשות זה גורם לנו להרגיש סקסיות.

אבל שכשחושבים על זה, איך הנסיך קבע קריטריון כל כך הזוי לבחירת ליבו. אם הוא היה בג'יידייט מה הוא היה כותב. "מחפש נקבה זעירת- רגליים". הוא די התעלם מכל שאר התכונות של סינדרלה. דבר שבחשיבה נוספת, די מעליב. אגב, סיפור סינדרלה, הגיע במקורו מסין, שם נהגו משפחות רבות במשך מאות שנים, לכפות את רגליי בהונותיהן.

נעלי הזכוכית


לאופנה, כך מסתבר יש קשר ישיר עם משיכה מינית. למרות, שמה נגיד על ההאגס? ( או ugly shoes יש שמכנות אותן ) האם המשיכה המינית היום היא לבת כפר חקלאית שמסתובבת עם גושי נעליים חסרות עידון, אך מחממות מאוד?

מגף של ד"ר מרטינס

כתבת האופנה האמריקנית ברובאך כתבה ב-1986 מאמר שנקרא "שיגעון הנעליים" ניסתה לענות על השאלה למה אנחנו כ"כ נוהרות אחרי נעליים. אז יש תיאוריות "פרוידאניות" שמסבירות זאת  ע"י הריגוש, שחלק מהגברים מקבלים מהנעליים, אותן נועלות הנשים. אז להסביר למה נשים נועלות? לזה לא ממש נמצא הסבר, אפילו במספר מחקרים על הנושא שמצאו קשר לסטריאוטיפיים נשים, סמלים וכדומה אין ממש תשובה לזה.

נעליים של המעצב אנדרה פרוגיה

אז אולי כל אחת מאיתנו בעצם כמהה להיות סינדרלה ושכף רגלה הענוגה תחליק לתוך סנדל הזכוכית והיא תזכה בנסיך ובעתיד זוהר ומאושר. ואולי, כל נעל בארון היא אובייקט מיני המותאם לטעמם של הגברים השונים, אולי אנחנו סתם קורבנות אופנה תרבותיים של שנים. ואולי, יש לנו פטיש לכפות הרגליים שלנו, או שאנחנו נורא רוצות לבטא את עצמנו וזו דרך נפלאה.

הומאז' של המעצב אנדרה פרוגיה ליצירה של פיקאסו

אם נעזוב לרגע את התיאוריות, הסמלים, הפרוידאניות -  אנחנו פשוט נהנות. נהנות מלקנות נעליים, מלנעול אותן, מלהשוויץ בהן, מלהסתכל עליהם בארון. ולזה, לא צריך שום תירוץ או הסבר. 

אני מסיימת בתמונות ממגירות הנעליים העמוסות שלי, שתמיד מעלות בי חיוך :)

6 תגובות:

 1. התיאוריה שלי לגבי אהבת נעליים (מחלה גם אצלי, יחד עם תיקים) היא די פשוטה: לכל אחת מאיתנו יש איזה תסביך עם הגוף שלה. ככה שקניית בגדים יכולה להיות לפעמים חוויה מתסכלת - זה משמין אותי, זה לא יושב עלי טוב, זה מדגיש לי את הבטן וכו'. אבל נעליים... נעליים הן מוצר נאמן לכולן, לא משנה באיזה גזרה או משקל התברכנו.

  השבמחק
 2. זה נשמע הגיוני. למרות, שאני מכירה כמה בנות שגם עם זה יש להם תסביך. לדוג' קרסול רחב שלא מאפשר למגפיים להיסגר.

  השבמחק
 3. לאישתי גם קרסול רחב (עקב היסטוריה של ריקוד בלט מקצועי) ויש עוד הרבה נשים עם בעיה דומה, לכן אנחנו מביאים המון מגפיים עם שרוול רחב! זעקות השמחה והוואו שאנחנו שומעים מנשים על בסיס יומיומי פשוט משמחות!

  השבמחק
 4. איפה אפשר לרכוש את נעלי הזכוכית שבתמונה?

  השבמחק
 5. הדס, חייבת לסתור אותך..
  זה לא בהכרח נכון וזאת כיוון שלא כולנו התברכנו בכפות רגליים שמאפשרות לנו לנעול כל דבר שנרצה.
  ישנם דברים כמו מדרסים, ציפורן חודרנית ועוד ועוד - תופעות שקצת סותרות את העניין שאת מציגה - שכולן יכולות לנעול כל נעל שהן רוצות..

  השבמחק
 6. מסכימה עם הדס. לגבי נעלי עקב, יש גם את הערך המוסף של להיות גבוהות יותר, וע"י כך ליצור אשליה שאנחנו רזות יותר.

  השבמחק

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...