יום שבת, 24 בדצמבר 2011

תרה אחר פשפשים - מציאות מהשוק היפואי


בחודש האחרון, רעננתי תחביב נושן וחזרתי לשוטט פעמיים בשוק הפשפשים, לאחר שמזה כשנה לא ביקרתי, סיפקתי את הצורך העז שלי לפשפש אחר מציאות. נדמה, ששוק הפשפשים של יפו התברגן, כמעט התמסחר, ופינות החמד הנסתרות הולכות ומתמעטות. במקומן, תפסו את המקומות חנויות מעצבים פלצניות ויקרות ושלל מבקרים חופרים ותיירותיים להחריד.למצוא משהו אותנטי היה ממש קשה. אבל עם זאת, היה עדיין מעניין לתור אחר פריטים מעניינים, או מאז שאני לומדת צילום, אחר שוטים טובים. אך זו עדיין האטרקציה המקומית היחידה שיכולה לספק את יצר השוטטות שלי, אחרי שביקרתי בכמה וכמה שווקי פשפשים החל מברצלונה וכלה בקובה.אחת החנויות הכי כנות, בלתי מתחסדות היא "פלשתינה". חנות שלמה שהיא בגדר מוזיאון, חזרה לעבר. החנות עמוסה בפריטים ישנים: טוסטוס עם סירה, תלבושת טייס משנות ה-50, מצלמות 8 מ"מ (שעדיין עובדות!!), מטחנות בשר ידניות וקופסאות סיגריות מעוצבות משנות ה-60. שאני כמובן שמתי את ידי על השוויצרית הכסופה, וקיבלתי מחמאה על הטעם היקר והמשובח שלי. אסור לצלם בחנות "זה מקום פרטי! רוצים מזכרת – תקנו משהו!" תלוי השלט בכניסה. וכך, גם עשרות שלטים אחרים שמבהירים את הגישה הישירה של בעלי החנות. בצפיפות, אבק ואלפי פריטים, זה ממש מרגיש ביקור במנהרת הזמן.בהמשך, עברתי בחנות "מעשייה" שהפריטים הכי מעניינים בה היו בגדים וסווטשרטים מבד פיקה אשר ממנו היו עשויות כל שמיכות הילדים של פעם (שאני הכי אוהבת).בהמשך מצאתי "בוטיק" (יותר נכון חור בקיר) של אישה מבוגרת, מאופרת בכבידה ונראית עתיקה בעצמה, שבה ניתן למצוא את הביגוד והאקססוריז הנשיים של פעם. כובעי צד, מראות יד, פילטרים לסיגריות ומניפות ליידי ססגוניות. במקומות אחרים מצאתי סוסי עץ ישנים. בפעם האחרונה שביקרתי (יום שישי האחרון), הגעתי למכירה של סופי עיצובים. חנות קטנה ומטריפה – צבעונית מאוד ומלאה בכלים, דקורציה וחפצים (לא תמיד שימושיים) בעיצובי רטרו. גן עדן לפוניות!!
עם זאת, בואו נזכור שרוב החפצים עשויים מפלסטיק. המחירים, מוגזמים! למרות האותנטיות, המתיקות וקושי להחזיק את עצמי, יצאתי עם פריט שימושי אחד שהיה במבצע! מעמד למכתבים ולדואר שמפוזר בכל הבית! Jבאותה מכירה, זכיתי סוף סוף לראות את התכשיטים של קרן שביט שהגיעה למכירה עם הדברים הנפלאים שלה. ורכשתי סימנית וינטג' לספר, לאוסף הסימניות הדל שהתחלתי לפני כמה חודשים.

המשכתי לדוכנים המלאים בחפצים משומשים. הפשפושים הניבו עוד משהו מגניב! חוברת קומיקס משנת 86 של באטמן! עם דפים מצהיבים ושפה מכובסת.סיימתי בפועה, עם ערק, שקדים ונענע, ראש טוב, וגלויות שעושות חשק לעוד!אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...