יום שני, 10 בינואר 2011

Dan Martin - פוניה מוצאת השראה

כשהמרצה שלי באוניברסיטה שמע את תשובתי ל"מה אני רוצה לעשות בחיים" הוא הביט בי בעיניים מאוכזבות וטרח לומר "אני לא מבין אתכם הצעירים של היום. אני בגיל 25 התחלתי דוקטורט בארה"ב, מתי אתם תדעו מה אתם רוצים לעשות?!".

ואכן המשפט השגור ביותר אצל זקן ממוצע הוא ש"הדור הולך ופוחת".

אפשר להגיד שיש מן האמת בכך. ברחובות תל אביב מתהלכים המוני צעירים נטולי חזון, נטולי מטרה. בשיחות יומיומיות עם חברות ומכרים משתקפת תמונה די עגומה. רובם לא ממש מרוצים מהעבודה שלהם (חלקם בחיפוש מתמיד אחר העבודה הבאה), רובם לא ממש יודעים מה הם רוצים לעשות, רובם למדו דברים שלא ממש מעניינים אותם כעת. חברתי, עמית סיפרה לי על ידיד אמביציוזי במיוחד שנסע להוליווד להגשים את חלומו למכור את התסריט שלו. זה באמת היה נשמע סצנה מסרט (אני ישר חשבתי על הטיסה שלו חזרה הביתה תפרן ומאוכזב – פסימיסטית שכמותי), אבל שתינו התפעלנו ואף מצאנו את עצמנו מקנאות קמעה, איך עמית הגדירה זאת:"חבל שלנו אין חלום".

בעוד שרוב מכרי וכלל צעירי תל אביב ממלאים את הקליניקות של הפסיכולוגים הקליניים בעיר, לי יצא לשמוע סיפור של מישהו באמת מיוחד, שממש מעורר השראה – דניאל מרטין. את הסיפור של הבחור הכירה לי אמריקאית שפגשתי בתאילנד והיא חברתו של דניאל.

אז ככה, תכירו את דן – מקצוע: Extreme Athleteדן מרטין הוא תופעה. הבחור בן 29. ממה שהוא מספר על עצמו מגיל צעיר הוא זרק את עצמו לכל תחום ספורטיבי נגיש, תוך חתירה למצוינות בעיקר ברוגבי ושחייה. אחרי שרשרת פציעות ב-2004 הוא נכנס לסיבולת מטורפת של הרפתקאות! מאז הוא הספיק לכסות 5,500 ק"מ ב-2 מסעות אופניים מלונדון לקייפטאון באפריקה – דרך המזרח התיכון, ומסע מקוריאה לקייפטאון דרך "ציר הרשע" וצפון אפריקה.

הבחור שם לעצמו למטרה לשבור כל חוקים אפשריים, כל שיא גופני כלשהו הידוע לבני אדם.

מטרתו, כמו שהוא מגדיר אותה בעמוד הפייסבוק שלו: "לחיות מעבר לציפיות". תגידו שזה לא מעורר השראה!. בעוד שאנחנו מתבחבשים בלבטים היומיומיים שלנו המצ'עממים שלנו, הבחור נמצא אי שם בדרך לעוד איזה שיא מטורף או מסע הזוי כזה או אחר. מעקב אחרי עמוד הפייסבוק שלו מגלה שלל פעילויות קיצוניות כדון: שחיית חורף – הייתי מצפה לשחייה בבריכה מקורה, אבל אצלו זה שחייה בנהר כמעט קפוא כשמסביב הכול מושלג. גם הידידה האמריקאית שלי סיפרה שהוא שוחה בטמפרטורה כמעט לא אפשרית אחרי אימונים רבים ודחיקת הגוף לקצה היכולת. את המסעות והאתגרים הוא ממן בחסויות, צוות של אנשים מתלווה לתעד את הטירוף!.


נכון, כולנו שמענו על מטורלל כזה או אחר שנסע את כל ארה"ב באופניים או משהו דומה. אבל כאן אנחנו מדברים על מקצוע, דרך חיים, מטרה, דרך (טוב, די אני מתחילה להישמע כמו פרק של "הנזיר שמכר את הפרארי שלו").

בעוד שהמטרה העתידית שלי מוגבלת ליוני (מסיימים את התואר), האופק של דן נראה אחרת לגמרי:

בשמיני למאי 2011 דן מתכנן לצאת למסע הגדול ביותר שלו – טריאתלון גלובלי! – שחייה, דיווש וריצה מסביב לעולם. זה יכלול 5,700 ק"מ של שחייה. מטרתו היא להיות האדם הראשון בהיסטוריה ששחה את האתלנטיק. טוב, זו שאיפה די רצינית. אני עוקבת באתר ובעמוד שלו אחר ההכנות (אימונים, מפות של מסלולים ועוד).

עובדה מדהימה נוספת היא "קרן דן מרטין" - דן פתח קרן לחינוך ילדים מיעוטי יכולת בעולם, אליה הוא מעביר חלק מההכנסות של מסעותיו.

סרטון מהמסע של דן:


אני מקווה שהענקתי קצת השראה, לכול הפסמיסטים, המצ'ועממים, ולכל מי שלא ממש מוצא את עצמו בעיר הזאת, בעולם הזה.

ולדן, אני מה זה מזמינה אותך לעשות איתי את שביל ישראל. או אפילו איזה מיזם ספורט קיצוני לשלום עם הפלסטינאים (טוב, אולי נסחפתי, אני לא בטקס מלכת היופי).

אם בא לכם לעקוב אחרי הבחור ושלאוב קצת inspiration:

לינק לאתר הבית שלו: http://www.danmartinextreme.com/home.php

לינק לעמוד הפייסבוק: http://www.facebook.com/?sk=messages#!/danielmartinadv

 
ועכשיו באנגלית: (תודה לגבי על התרגום)
 
When my university professor heard my answer to the question “what do you want to do with your life?”, he looked at me with disappointment and said “I don’t understand you young people today. When I was 25 I have already started my PHD in the U.S, when will you know what you want to do?”.
Indeed, the most common say amongst older people today is “the young generation today is not what is used to be”.

One can say there is some truth to it. The streets of Tel-Aviv are full with visionless young people with no purpose. From daily chats with friends and acquaintances immerges a sad picture. Most of them are not truly happy with their job, (some are in constant search for the next one), they don’t really know what they want out of life, and a lot of them have finished degrees in fields that don’t really interest them today.

My friend Amit told me about one of her friends who is especially ambitious, that went to Hollywood in order to fulfill his dream of selling a script. This really sounded like a scene from a movie (I was immidialty thinking on his flight back home, broke and disappointed – pessimist as I am), but we were both admiring and even found ourselves a tad jealous when Amit said “ it’s a shame we don’t have a dream”.

While most of the people I know, and young people of Tel-Aviv in general are filling the clinics of psychologists in the city, I happened to hear a story about someone really special that truly inspires me – Daniel Martin.

I was revealed to him and his story by an American girl I have met in Thailand who is his friend.


So meet Dan Martin, profession: Extreme Athlete
.
Dan Martin is a phenomenon. The guy is 29 years old. He says that from a young age he would throw himself into every accessible field of sports possible, with aspirations to excel mostly in Rugby and Swimming. Following a chain of injuries, in 2004 he found himself with an ability to endure adventures like no one else!. Since than, he has covered 3,500 miles in two separate bicycle trips from London to Cape Town in Africa – through the Middle East, and a journey from Korea to Cape Town through the “access of evil” and North Africa.
This man has put it upon himself to brake every physical barrier and to exceed every record know to mankind.
His goal, as he defines it on his facebook page is “to live beyond expectations”.

Tell me this is not inspiring!. As all of us wallow in our daily difficulties and boredom, this guy is somewhere on the way to set another crazy record or a strange journey.

If you follow his facebook page you can see a variety of extreme activities such as: winter swimming, I would expect a covered swimming pool but he does it in an almost frozen down river surrounded with nothing but snow. My friend who told me of him has also said he is swimming in almost impossible temperatures after numerous training and bringing the body to its absolute limits.

Martin finances his journeys and adventures with the help of sponsorships, and a whole teem of people accompany him to document the “madness”.Though is true, many of us have heard of a nutcase that traveled the whole of the U.S. on bicycles, but here we are talking on a profession, a way of life, a goal, (ok I’m starting to sound like an episode from the book “The monk who sold his Ferrari”).
While my future goal is to finish my M.A. in June, Dan’s horizon is looking totally different:

On the 8th of May 2011 Dan is planning to partake on his biggest journey yet: a global triathlon!. Swimming, cycling and running around the world. The triathlon will include 4,000 miles of swimming. His purpose is to be the first person in history to swim the entire Atlantic Ocean. Well, this is some aspiration. I follow the preparations on his website and facebook page. (Training, maps of routs and more).
Another astonishing fact is the Dan Martin foundation.
Dan opened it to help with the education of the poor and underprivileged children of the world, and he gives it some of his revenues from his journeys.
I hope I gave a little inspiration to all you pessimists, board, and those who can’t really fine themselves in this city, in this world.

And to Dan, I am so inviting you to walk the Israel path with me, or perhaps even an extreme sport project with the Palestinians, (well maybe I got a little carried away, this is not a beauty pageant).אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...